Dobieranie rolet plisowanych w praktyce — poradnik

Rolety plisowane to coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacji wnętrz, ponieważ są praktyczne, estetyczne i funkcjonalne. Jedną z cech, która wyróżnia rolety plisowane na tle innych rodzajów rolet, jest ich konstrukcja. Składają się one z tkaniny, która jest fałdowana w harmonijkę. Kiedy roleta jest podnoszona, harmonijka zwija się na wale, pozostawiając wolną przestrzeń przed oknem. Rolety plisowane są niezwykle łatwe w instalacji i obsłudze, a ich wygląd można dostosować do stylu każdego wnętrza.

Jak mierzyć okno do rolet plisowanych?

Przy wyborze odpowiedniej rolety plisowanej niezwykle ważne jest dokładne zmierzenie okna. Dlaczego? Ponieważ rolety plisowane muszą być dokładnie dopasowane do okna, aby zapewnić odpowiednią ilość zacienienia oraz estetyczny wygląd.

Szerokość okna mierzymy poziomo, od skraju ramy do skraju ramy. Wysokość okna natomiast mierzymy pionowo, również od skraju ramy do skraju ramy. Wymiary należy zmierzyć na trzech różnych wysokościach okna, aby mieć pewność, że wymiary są dokładne.

Kiedy już dokładnie zmierzymy okno, warto dodać do wymiarów odpowiedni margines, który zapewni, że roleta będzie dobrze pasować do okna i zapewni pożądaną ilość zacienienia. Zazwyczaj zaleca się dodać od 3 do 5 cm do każdej ze stron okna, w zależności od preferencji oraz stylu aranżacji wnętrza.

W przypadku, gdy okno ma nietypowe wymiary lub kształt, warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi, jak dokładnie zmierzyć okno oraz jak dopasować roletę plisowaną.

Jak dobrać odpowiedni materiał?

Wybierając materiał do rolety plisowanej, należy kierować się przede wszystkim rodzajem pomieszczenia, w którym roleta będzie się znajdowała. W pomieszczeniach, gdzie wymagane jest dużo prywatności, najlepiej wybierać tkaniny zaciemniające. W sypialni warto postawić na materiały, które blokują światło, takie jak blackout. Natomiast do pokoju dziennego, kuchni czy łazienki najlepiej wybrać materiały, które pozwalają na przepuszczanie światła, takie jak transparent czy screen.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest kolor tkaniny. Wybierając kolor, należy kierować się stylem wnętrza i pozostałymi elementami wystroju. W przypadku, gdy ściany są w ciemnym kolorze, warto postawić na jasną tkaninę. Natomiast w jasnym wnętrzu roleta może mieć ciemniejszy kolor, który będzie stanowić ciekawy kontrast.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału do rolety plisowanej, jest jej funkcjonalność. Jeśli zależy nam na izolacji termicznej, należy wybrać tkaniny termiczne, które zapobiegają wnikaniu zimnego powietrza do pomieszczenia. Natomiast, jeśli chcemy ograniczyć hałas z zewnątrz, warto wybrać tkaniny akustyczne.

Oprócz funkcjonalności i estetyki, ważnym aspektem jest również jakość tkaniny. Nie warto oszczędzać na jakości materiału, ponieważ to ona decyduje o trwałości i odporności rolety na uszkodzenia oraz blaknięcie koloru. Warto wybierać tkaniny o wysokiej gęstości i grubości, które są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Podczas wyboru tkaniny warto również zwrócić uwagę na jej właściwości antystatyczne oraz antyalergiczne. Dobrej jakości tkanina nie tylko zapewni nam komfort użytkowania, ale również wpłynie na nasze zdrowie, szczególnie jeśli cierpimy na alergie.

W sklepie z roletami plisowanymi zazwyczaj mamy do wyboru szeroką gamę tkanin i kolorów, dlatego warto skonsultować się z doradcą lub stylistą wnętrz, którzy pomogą nam wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego pomieszczenia i gustu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *