Wszystko o roletach plisowanych

Rolety plisowane są nazywane również plisami. Od kilku lat cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ dają rzeczywiście spore możliwości wyboru partii okna do zasłonięcia. Rolety plisowane wyróżniają się tym od innych rolet, że można je opuszczać zarówno od dołu, jak i od góry. Świetnie sprawdzają się przy nietypowych wymiarach i kształtach okien. Pora przyjrzeć się roletom plisowanym jeszcze bliżej.

Z czego składają się plisy?

Produkowanie plis okiennych jest proces bardzo złożonym, a także wieloetapowym. Po zapoznaniu się z konkretnym rozmiarem rolety specjalne maszyny tną właściwie materiał. W następnym kroku tkanina jest plisowana. Tylko i wyłącznie właściwe plisowanie tkaniny będą się właściwie układać. Firma produkująca w następnym kroku wykonuje otwory w harmonijce tkaniny, a także w elementach twardych. Oba elementy są łączone przy użyciu specjalnej i wytrzymałej linki. Po wyprodukowaniu i złożeniu wszystkich elementów przychodzi czas na test gotowej plisy. Dzięki temu ma się pewność, że wszystko działa, jak należy. Jak widać na załączonym obrazku, budowa rolet plisowanych nie jest zbyt skomplikowana.

Jak zmierzyć okno, zamawiając rolety plisowane na wymiar?

Wielu osobom zamówienie rolet plisowanych na wymiar sprawia problem. O ile proces zamówienia nie jest trudny, to zmierzenie właściwe okna już tak. Najlepiej do pomiarów użyć rozwijanej, metalowej miarki. Każdy z pomiarów należy dwukrotnie powtórzyć. Warto mieć na uwadze, że rolety plisowane na wymiar montowane są na prowadnicach. W związku z powyższym najważniejsze jest zmierzenie poprawne szerokości szyby. Należy sprawdzić szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi oraz pomijając je. Obie wartości dla producenta są niezwykle ważne.

Przy mierzeniu szerokości i wysokości szyby, należy uwzględnić wszelkie silikonowe uszczelki. Można je zmierzyć samodzielnie, ale można także poinformować o nich bezpośrednio producenta. Nie bez znaczenia jest wysokość i szerokość ramy. Jak widać na powyższym, zmierzenie samodzielne okna nie jest trudnym zadaniem. Oczywiście pod warunkiem, że całość pomiarów wykona się ze spokojem oraz uważnie. Nie ma tutaj miejsca na błędy. Właściwie ściągnięte pomiary i wykonane pod nie rolety plisowane będą nie tylko właściwie funkcjonować, ale także zdobić mieszkanie.

W jaki sposób dopasować materiał na rolety?

Poza wymiarami konieczne jest również dopasowanie materiału, z którego mają być wykonane rolety plisowane. Jedną z ich cech najważniejszych jest transparentność. Przy wyborze materiału na rolety plisowane należy dobrać właściwie jego stopień przejrzystości. W salonie sprawdzają się te o wartości 20 procent transparentności, a w sypialni całkowicie zaciemniające.

Bardzo ważny jest także wygląd plis. Sama forma rolet plisowanych przyciąga wzrok. Należy zatem rozsądnie dobrać wzór materiału oraz jego kolor. Roleta powinna być dopasowana gustownie do ramy okna, a także do reszty wystroju. Pięknie prezentują się rolety w jasnych i neutralnych kolorach, ale intrygujące są również śmiałe modele.

Sporo osób decyduje się na wzorzyste modele, które mają design dwustronny, a także niezwykle ciekawą fakturę.

Podsumowanie

Rolety plisowane to naprawdę dobry wybór. Jest to inwestycja na lata. Grunt to właściwie zmierzyć okna i dobrać najlepszy dla siebie materiał, aby funkcjonowały wręcz idealnie i spełniały swoje funkcje.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *