Rolety plisowane na wymiar – rozwiązanie stylowe i funkcjonalne

Rolety plisowane na wymiar

Wnętrza budynków mieszkalnych lub użytkowych powinny gwarantować odpowiednio duże okna i preferowaną ilość światła dziennego. Jednocześnie też warto zapewnić sobie kontrolowanie naturalnego oświetlenia, czyli optymalne osłony. Zawsze dobrze sprawdzą się rolety plisowane na wymiar. Posiadają walory estetyczne, ale są także bardzo funkcjonalne. Rolety takie posiadają dwie ruchome rynny. Dzięki nim w prosty sposób można ustawiać wysokość żaluzji. Najczęściej są wykorzystywane w pomieszczeniach domowych takich jak salony, sypialnie albo kuchnie, choć sprawdzą się też w gabinetach. 

Na czym polega produkcja rolet plisowanych na wymiar? 

Aby w konsekwencji do klienta trafiły zgodne z zamówieniem rolety plisowane na wymiar, proces produkcji musi obejmować kilka etapów. Bardzo ważne będą konsultacje i pomiary. Chodzi o ustalenie preferencji odnoszących się do wyglądu produktu i materiału, z którego mają być wykonane. Analizy te dotyczą również funkcji rolet. Trzeba zdecydować, jaka tkanina ma być użyta w procesie produkcyjnym i jaki kolor mają mieć rolety. Klienci mogą wybierać spośród bardzo różnych tkanin, które oznaczają się różną fakturą, wzorami i barwami.

Następnie wybrane tkaniny są przycinane i przygotowywane do produkcji. Wykorzystuje się odpowiednie techniki cięcia i wykańczania, aby zapewnione było dokładne dopasowanie do wymiarów okien. 

Montaż mechanizmu rolet i testowanie 

W kolejnym etapie montowany jest mechanizm rolety plisowanej. Złożony jest z systemu prowadzenia, dzięki któremu rolety plisowane mogą się płynnie rozkładać i zwijać. Wymagany jest także mechanizm sterujący, który może być zautomatyzowany albo manualny. W końcowym etapie produkcji roleta jest montowana testowo i sprawdzana jest jej funkcjonalność. 

Z czego mogą być zrobione plisy? 

Obecnie najczęściej można spotkać trzy rodzaje rolet, jeżeli chodzi o materiały: 

  • plisy tekstylne 
  • plisy papierowe 
  • plisy z folii refleksyjnej

Plisy tekstylne chętnie są stosowane w biurach i wnętrzach nowoczesnych. Przepuszczalność światła w środku tego materiału waha się pomiędzy 50 a 80%. Dzięki temu można zapewnić zaciemnienie częściowe – w pomieszczeniu nadal będzie wystarczająco widno. Do produkcji takich plis wykorzystuje się tworzywa sztuczne oraz włókna poliestrowe. 

Plisy papierowe należą do najtańszych. Są lekkie, ekologiczne (mogą być poddane częściowo recyklingowi) i bardzo estetyczne. Są cenione głównie za rolę dekoracyjną. Wykazują jednak niską trwałość i nie są odporne na zabrudzenia. Sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. 

Plisy, które zrobiono z folii refleksyjnej, dedykowane są do pomieszczeń z dużymi przeszkleniami. Są stosowane w biurowcach i we wnętrzach mieszkań bardzo nasłonecznionych. 

Dopasowanie rolet do okien 

Użytkownik, który decyduje się na inwestycję w rolety plisowane na wymiar, zawsze powinien dokładnie wymierzyć okno, na którym ma być zamontowana. Wystarczy miarka i zmierzenie szerokości, a także wysokości ramy okiennej. W przypadku okien o bardziej skomplikowanej budowie lepiej zwrócić się do specjalisty. Realizacja pomiarów może być szczególnie problematyczna w przypadku poddaszy w starym budownictwie lub jeśli chodzi o domy, gdzie zastosowano unikalne projekty okien. Może chodzić o okna okrągłe lub trójkątne albo o wykusz. 

Materiał plisy dobrany samodzielnie, czy z doradcą? 

Tak samo ostrożnie należy postępować w przypadku wyboru materiału, z jakiego są zrobione plisy. Dobrą decyzją w przypadku amatorów będzie wybór plis papierowych, ponieważ jak wskazano powyżej, nie są kosztowne. Jeżeli jednak mają być bardzo trwałe i dopasowane profesjonalnie stylistycznie, to lepiej poradzić się specjalisty. Wówczas materiał będzie pełnić rolę zarówno estetyczną jak też praktyczną. Wtedy można lepiej kontrolować oświetlenie i skuteczniej utrzymać je w czystości. 

Rolety plisowane na wymiar będą więc strzałem w dziesiątkę dla klientów poszukujących osłon okiennych funkcjonalnych i efektownych. Klienci mają tu spore pole do popisu, jeżeli chodzi o personalizację, a plisy zagwarantują niepowtarzalny charakter wszystkim wnętrzom. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *